Dağcılık Nasıl Yapılır?

Dağcılık 1800 lü yıllarda özellikle İngilizler ve Fransızlar olmak üzere, Avrupalı zenginlerin hayatlarına yeni maceralar katmak, boş zamanlarını değerlendirip eğlenmek istemeleri sonucunda ortaya çıkan bir doğa sporudur."Dağı eteklerindeyken yukarıya baktığınızda kendi kendinize "birisi buraya nasıl tırmanır" diye sorarsınız. Hatta neden tırmanmak istesin? Ama saatler sonra yukarı çıkıp da aşağıya baktığınızda her şey aklınızdan uçup gider. Geri döneceğinize dair söz verdiğiniz kişi dışında..."
Yukarıdaki söz ; 1936 yılı Nazi Almanya sında geçen ,iki Alman ın İsviçre nin henüz hiç bir dağcı taranfından fethedilmemiş Eiger Dağı nın kuzey duvarına tırmanma hikayesini anlatan gerçek hayat hikayesinden esinlenmiş 2008 yapımı Nordwand filminden bir alıntı.Bu söz için dağcılığı tanımlıyor bile diyebiliriz.


Peki dağcılık nasıl yapılır?

Dağcılıkla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak, dağcılık stillerini , nasıl eğitim alınacağını , Türkiye de hangi dağcılık kulüplerinin bulunduğunu öğrenmek için burdan devam edebilirsiniz.

Hiç yorum yok