En İlginç 10 Köprü

1- Sydney Harbour Köprüsü

 

 Sidney Opera binasından sonra Sidney in ikinci sembolü olan Sidney Harbour Köprüsü mükemmel bir liman manzarası sunuyor. 1932 yılında açılan bu köprü Sidney in kuzeyi ile merkez bölgesini birbirine bağlıyor.

2- Brooklyn Köprüsü, New York City

 

1883 yılında yapılan Brooklyn Köprüsü Brooklyn ile Manhattan ı birbirine bağlıyor. Brooklyn Köprüsü bir çok Holywood filminde bize aşk ve romantizmin simgesi olarak sunuluyor.


3- Golden Gate Köprüsü, San Francisco 1933 de yapımına başlana ve 1937 de yapımı tamamlanan Golden Gate Köprüsü San Frisco ile Marin County i birbirine bağlıyor. Yapımı 4 yıl süren bu köprü 35 milyon dolara mal olmuş.


4-Kintai Köprüsü, Japonya

Nishika Nehri üzerine kurulu Kintai Köprüsü 1673 yılında yapılmış. Bir çok kez yıkılan bu tahta köprü yine bir çok kez yeniden yapılmış.

5- Galata Köprüsü, İstanbul 1505 de tasarlanan ancak 1845 yılında inşa edilen Galata Köprüsü 2. Abdülhamit tarafında Haliç üzerine kurulmuştur. Eminönü ile Karaköy ü birbirine bağlayan Galata Köprüsü bir çok kez yandı ve yeniden inşa edildi.

6- Boğaziçi Köprüsü, İstanbul Yine İstanbul da olan Boğaziçi Köprüsü Asya ile Avrupa yı birbirine bağlıyor. İki kıtayı birbirine bağlaması gibi eşşsiz bir özelliğe sahip olan bu Boğaziçi Köprüsü nün yapımı 1973 yılında tamamlandı.

7- Charles Köprüsü, Çek Cumhuriyeti Prag daki Vltava nehri üzerinde kurulu olan Charles Köprüsü 1357 yılında başlanmış. Yapımı 15. yüzyılın başlarında tamamlanan bu köprü 516 metre uzunluğa sahip.

8- Tower Köprüsü, Londra  Britanya Krallığı nın sembolü olan Tower Köprüsü 1886 yılında yapılmış. Tower Köprüsü nün yapımıyla Doğu Londra ile Batı Londra arasındaki ilişkinin geliştirilmesi amaçlanmış.


9- Pont Des Arts Köprüsü, Paris
                                                                                                                         


Seine Nehri üzerinde kurulu Pont Des Arts Köprüsü 1804 yılında inşa edilmiş. Bir çok şarkıya ilham kaynağı olan bu köprü Paris te bulunuyor.


 10- Rialto Köprüsü, Venedik
Venedik te Büyük Kanal üzerindeki 4 köprüden biri olan Rialto Köprüsü bu 4 köprüden en eskisi ve aynı zamanda en ünlüsüdür. İlk olarak 1181 yılında inşa edilen bu köprünün şuanki hali ise 1591 yılında tamamlandı.


Hiç yorum yok