Büyümeyen / Küçük Köpek Cinsleri

Küçük, büyümeyen bir köpek mi edinmek istiyorsanız sizler için küçük köpek cinslerini derledik.İşte büyümeyen küçük köpek türleri;  
Küçük Köpek Cinsleri
10-Maltese
 
Zeki, oyuncu, efendisine bağlıdırlar.. Yabancı sesler duyduğu zaman dikkat kesilir. Evde uyuması gerekir, iyi huyludur.Zarif ve sevimlidir. On sekiz yaşına kadar yaşayabilir. Nemden korunmalıdır. Tüylerinin güzelliğini korumak için bahar ve güz aylarında yağmurdan korunmalıdır.
9- Boston Terrier


Boston Terrieri efendisine karşı çok duygulu, çocuklara karşı sabırlı, çok zeki ve daima dikkatli bir köpektir.Boston Terrieri mükemmel bir insan dostudur. Ev bekçisi olarak sahip olduğu beceriler de dikkat çekicidir.Bu cins Fransız Bulldog, Bullterrier ve Boxer'in uzun süre çiftleştirilmesiyle geliştirilmiştir.
8-Pag ( Pug ) / Mops
Pug apartman için uygun bir köpektir. Ev içinde pek hareketli değildir ve bahçesiz bir evde de yaşayabilir. Aşırı sıcağa ve soğuğa dayanamaz.Pug kısa ve düz bacaklı güçlü köpeklerdendir. Enerjik oyunlardan hoşlanır ve sağlığını koruması için düzenli egzersize gereksinim duyar. Yine de aşırıya kaçılmamalıdır. Pug ses tonunuza karşı duyarlı olduğundan sert cezalara gerek yoktur. Bu köpek ya çok heyecanlı ya da donuk karakterli olabilir. İyi bir bekçi köpeğidir; ancak gereksiz havlamaz.
7- Pomeranyalı

Canlı, neşeli, gururlu ve itaatkardır. Yabancılara havlama eğilimi vardır.Önceleri bir bekçi ve çoban köpeği idi. Rönesans döneminde lüks köpek olarak kabul edildi. Evini sever ve gerektiğinde korur. Yavrular doğduğunda çok küçük ve narindirler. üç yavru bir insanın avucuna sığabilir.
6- Şivava ( Chihuahua )
Chihuahua soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur. Bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olacaklardır.
5-Minyatür Schnauzer
Çok duygulu, enerjik, itaatkar, eğitilebilir ve hoş görünüşlüdür. Havlar. Evde uyuması gerekir. İyi huylu bir köpektir. Uyanık bir bekçi ve fare avcısıdır. Bu özelliklerine rağmen sadece apartman köpeği olarak görülür.
4- Shih Tzu
Küçük ve dayanıklı bir köpektir. çift katmanlı uzun bir kürk yapısına sahiptir. Son derece vakur bir görünümü olan Shih-Tzu'nun burun üzerinden yukarı doğru büyüyen tüyleri ırka özgü yüz ifadesini ve "saç şeklini" oluşturur. Kibirli ve soylu bir havası vardır. Cesur ve dikkatlidir. Naziktir ve çocuklara karşı özenlidir. Shih-Tzu apartman yaşamı için ideal bir köpektir.
3- Minyatür Poodle
Bu cins Fransa’da caniche (kaniş) olarak bilinir. Bu isim canard’dan (ördek) gelmektedir. çünkü poodle geçmişte avı bataklıktan alıp getirme özelliğine sahipti. Bu yetenek ona atası barbetten geçmiştir. Cazip kişiliği, güzelliği ve zekası sayesinde kısa süre içinde insana eşlik eden köpeklerin safına katılmıştır.
2- Dachshund ( Sosis )
Hayvanları ininde yakalabilen bir köpektir. Büyük Britanya, Almanya ve İsviçre'de av sporu için kullanılır. Ancak köpek yetiştiricilerinin çoğu bu cinsi zeki ve canlı bir insan dostu olarak çoğaltmayı amaçlarlar. Dachshund, havlama eğilimi yüksek bir köpek olduğu için bekçi köpeği olarak da kullanılır. Bakışlarında enerjik ve dostça bir ifade vardır. Cesur, inatçı, neşeli, duygulu, kompkleksizdir.
1- Yorkshire Terrier
Bütün terrierler gibi canlı, cesur, inatçı, efendisine karşı duygulu, yabancılara karşı kuşkucudur. öteki hayvanlarla pek anlaşamazBütün dünyada insana eşlik eden bir köpek olarak çok popülerdir. Bu durumu olağanüstü güzelliğine ve sevimliliğine borçludur. Ancak terrier kanı taşıdığı unutulmamalıdır. Evin dışında olmayı sever, buna rağmen apartman hayatından da hoşlanır. Kış aylarında soğuktan etkilendiği için, dışarı çıkarken yün bir ceket giydirilmelidir.

Kaynaklar 1,2

4 yorum

  1. gökçe gamlı6 Aralık 2014 19:53

    Ayıya benzeyen büyümeyen köpek.

    YanıtlaSil
  2. Ya ben bi köpek görmüştüm ama türünü bilemiyorum nasıl desem böyle acayip minik siyah bişey kadın çantasında taşıyodu acaba ne olabilir bende almak istiyorum da :(

    YanıtlaSil